Бризки бензину. Держава вирішила оцінити залишки "Укрнафтопродукту"
31.01.2006

Бризки бензину. Держава вирішила оцінити залишки "Укрнафтопродукту"

Кабмін і ФДМУ має намір позбавити державу останнього великого активу на ринку торгівлі нафтопродуктами та їх транспортування - 50% + 1 акція АХК "Укрнафтопродукт". На минулому тижні Фонд оголосив конкурс з відбору оцінювача вартості контрольного пакета акцій компанії. Підведення підсумків конкурсу заплановане на 8 лютого, після чого буде оголошено дату аукціону з продажу нафтоакцій.

Приватизація державного пакета акцій АХК, на перший погляд, здатна буде стати неабиякою подією в справі концентрації капіталів на українському нафтоторговому ринку. Холдинг володіє контрольними і великими пакетами акцій в регіональних мережах АЗС, домінуючих в шести регіонах. До подібних його активів належать 50% акцій найбільшого роздрібного торговця нафтопродуктами Херсонській області ВАТ "Херсоннафтопродукт" і 51% акцій домінуючого в своєму регіоні ВАТ "Луганськнафтопродукт". Крім цих пакетів, "Укрнафтопродукт" є власником 26% акцій "Лисичанськнафтопродукт" (транспортна інфраструктура Лисичанського НПЗ, що належить "ТНК-ВР"), 25,9% - ВАТ "Харківнафтопродукт", що володіє великою мережею АЗС, а також 22,11% - "Вінницянафтопродукт" і близько 6% - "Миколаївнафтопродукт".

В цілому підконтрольні та афілійовані компанії групи "Укрнафтопродукт" володіють близько 400 АЗС і півсотнею нафтобаз. Це робить АХК одним з найбільших роздрібних і оптових трейдерів поряд з іншими великими нафтоторговими мережами - групою "Приват", українськими "Континіум" і "Галнафтогаз", а також російськими "Альянс" і "ТНК-ВР". Однак більшість заправок, що входять в структуру споріднених підприємств холдингу, або здані в оренду, або безнадійно застаріли і потребують значних інвестицій в модернізацію. Крім того, приватний інвестор може виявитися перед загрозою покупки "кота в мішку" - його майбутні партнери по контролю над регіональними мережами АЗС цілком можуть стати проти нового власника, блокуючи його ініціативи.

Першим в цьому ряду можна назвати ведучого партнера АКХ з контролю над "Херсоннафтопродукт" - київську компанію "Інфокс". У різні роки вона управляла частиною акцій регіональної мережі, які належать "Укрнафтопродукт". На сьогоднішній день одна з афілійованих з "Інфоксом" компаній володіє Херсонським морським нафтотерміналом і трубопроводом, що забезпечують збут і постачання Херсонського НПЗ (завод контролює російська група "Альянс" і казахстанська "КазМунайГаз"). Чи зможе покупець "Укрнафтопродукту" ужитися з таким партнером, невідомо. Як втім, невідомо, як нові інвестори зможуть налагодити відносини з російською "ТНК-ВР", структури якої домінують серед власників "Лисичанськнафтопродукт", або ж з групою акціонерів банку "Надра" і офшорної Interlink Oversies Ltd., які довгі роки змагаються за контроль над "Харківнафтопродукт".

Найімовірніше, в двох останніх випадках нові власники холдингу стануть третім зайвим на чужому святі життя. Причому такий розвиток подій неважко спрогнозувати і в разі прийдешніх спроб посилити контроль АКХ над "Вінницянафтопродукт", який входить в його структуру - за цю мережу АЗС покупцеві акцій "Укрнафтопродукту" доведеться поборотися з іншим великим акціонером в особі "Галнафтогазу". Подібна перспектива можлива і у випадку з "Миколаївнафтопродукт", контроль над яким належить групі "Приват".

Тому продаж Фондом держмайна акцій холдингу може перетворитися в довгу і безуспішну затію. Такий невтішний прогноз дають більшість експертів ринку. Вони вважають, що вищевказані обставини роблять коло ймовірних покупців державного пакета вкрай вузьким. Першим з претендентів на державні акції називається "Альянс", структури якої станом на кінець 2005 р контролювали найбільші приватні пакети акцій АХК "Укрнафтопродукт" (44,19% володіло київське ТОВ "Концерн "Нафтопродукт України", ще 5,2% акцій належало компанії "Альянс-Україна"). Другим вірогідним покупцем пакета можуть стати підприємства групи "Приват", які з нарощуванням потужностей Надвірнянського НПЗ, який належить їм, почали демонструвати прагнення до розширення роздрібної мережі АЗС. На цих двох претендентів список ймовірних покупців колись найбільшого українського нафтоторгового холдингу поки вичерпується, якщо не брати до уваги можливості розформування єдиного майнового комплексу АХК "Укрнафтопродукт" і продажу державних акцій регіональних мереж АЗС по частинах.

Поділитись