"Якщо ти хочеш побудувати системний бізнес, ти повинен будувати його прозоро"
01.06.2016

"Якщо ти хочеш побудувати системний бізнес, ти повинен будувати його прозоро"

Віталій Антонов, голова наглядової ради "Концерну Галнафтогаз":

Один із найбагатших людей України Віталій Антонов не раз доводив, що все те, чого він зумів досягти, передалося йому не спадщиною і не завдяки легкій удачі.

Його пристрасть до підкорення гірських вершин, величезна працьовитість і позитивна філософія мислення допомогли створити систематизований прозорий бізнес, в який ще на початку 2000-х прийшли серйозні західні фінансові партнери.

Цю співпрацю сам Віталій Борисович називає не інакше як "знаком якості" його бізнесу, так як такого рівня партнери не увійдуть в неправильно побудований бізнес.

Сьогодні бізнесмен закликає підприємців бути чесними з самим собою і з іншими, і для успішної побудови бізнесу впроваджувати кращі практики корпоративного управління на всіх рівнях. Саме це є запорукою успіху капіталізації всієї країни.

— Гідною називають людину, що має принципи. Якими принципами керувалися ви, коли починали свій бізнес в далеких 90-х?

Я економіст за освітою. І мої перші кроки в економіці починалися з "Капіталу" Маркса. Я зрозумів, що бізнес це перш за все відносини. І до сих пір впевнений в цьому. З Марксом, напевно, не найкращі порівняння в контексті капіталістичного способу виробництва.

Тому що він боровся з ним. Але Маркс глибоко розумів, як працює капіталістична система господарювання, що таке конкуренція і як вона формує економічні відносини.

І я завжди вважав, що правильні економічні взаємини дадуть відповідний результат, який матеріалізується, наприклад, у вигляді грошей або чогось іншого.

— Що таке "правильні відносини"? Це якась система координат?

На моє глибоке переконання, компанії потрібно вибудовувати чесні відносини як всередині себе, так і з зовнішнім середовищем, тобто з суспільством, де вона відбулася, де вона розвивається.

— Ви відразу відчули, що потрібно вибудовувати правильний бізнес?

Якщо ти хочеш побудувати системний бізнес, ти повинен будувати його прозоро, тому що такий бізнес претендує на зростання.

І це вже розуміння довгострокової стратегії.

— Як ви вважаєте, в нинішніх умовах компаніям простіше чи складніше або взагалі можливо будувати чесний, прозорий бізнес?

Зараз в суспільстві йде самоочищення. Я дуже радий цьому процесу. І зрозуміло, що та система, яка склалася за двадцять з гаком років нашої незалежності, є хаотичною, але що самоорганізується.

Програмно нашу держава ми не будували. Ми мімікрували з Радянського Союзу, з так званої соціалістичної системи господарювання в так звану перехідну капіталістичну. Але дуже багато економічних основ капіталістичної системи господарювання в той момент не було закладено в фундамент нашої держави. І зараз саме час заповнити прогалину.

Головна відмінна риса будь-якої ефективної економіки це конкуренція. Як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Це рушійна сила розвитку суспільства в сучасному світі.

— Є ще ряд супутніх чинників, наприклад, інвестиції, фондування. В Україні немає де взяти грошей, тому важко працювати і створювати якісну продукцію.

Що означає немає де взяти грошей? Я не згоден з цим. Так, в Україні, може бути, ослаблена банківська система. Потрібно шукати в іншому місці. Крім того, існують альтернативні майданчики, наприклад, краудфандінг. Я думаю, що бізнесмени-початківці цілком можуть цим скористатися.

— У 2001 р "Концерн Галнафтогаз" розпочав співпрацю з ЄБРР, отримав перший кредит на $ 1,2 млн. З чим пов'язаний вибір в партнери саме ЄБРР?

У ЄБРР в той час була прийнятна кредитна ставка і можливість довгострокового кредитування. Українські банки такої можливості не надавали. Всі кредити були короткостроковими.

Тому ми почали з цього невеликого кредиту і пішли далі. Взяли більший кредит ($ 23 млн) в Чорноморському банку торгівлі та розвитку. Потім були нові кредити від ЄБРР, а також IFC. Пізніше ЄБРР став нашим акціонером.

Ми розуміли, що для побудови системного бізнесу потрібні довгострокові кредити. Якщо бізнес спочатку побудований правильно, прозоро, з відповідним корпоративним управлінням, і інвестор бачить історію побудови бізнесу, майбутнє компанії, ви сміливо можете просити під таке майбутнє фінансування.

— У вас уже тоді було розуміння, що власних коштів для розвитку бізнесу недостатньо і потрібно залучати зовнішніх інвесторів?

Власних коштів було недостатньо для розвитку бізнесу в тих масштабах, які ми бачили. Конкуренція з іншими операторами ринку змушувала нас бігти попереду. І ми бачили, що наша конкурентна перевага це не кількісний, а якісний ріст.

Ми відразу будували великі дорогі комплекси з мультиплікувавши сервісом, де можна не тільки заправити свій автомобіль, але і отримати інші послуги. Багато хто не розумів, чому ми це робимо. У той час в основному будували недорогі АЗС (в 3-4 рази дешевші наших), які були призначені тільки для заправки автомобілів.

— Коли ви починали співпрацю з фінансовим інвестором, чи були у вас якісь побоювання або навіть сумніви?

Не було. Більш того, це був "знак якості" для нашого бізнесу. ЄБРР не ввійде в бізнес, який неправильно побудований. І ми довели ЄБРР, що володіємо сучасними практиками корпоративного управління. Це було найвищою оцінкою.

— Що б ви сьогодні порекомендували підприємцям, які хочуть розвивати свій бізнес в Україні, але відчувають нестачу фінансування: шукати інвестора або розвиватися доступними темпами?

Я вважаю, що в країні потрібно впроваджувати кращі практики корпоративного управління на всіх рівнях: і на державних підприємствах, і в приватному секторі, у всій країні. Саме це запорука успіху капіталізації всієї країни.

Тому що цим користується весь цивілізований світ. А якщо ми хочемо цивілізоване фондування, інвестиції, значить, потрібно жити за цивілізованими правилами. Нічого вигадувати не потрібно, потрібно просто впроваджувати найкращі світові практики в цьому питанні.

Якщо ж говорити про ключові цінності для підприємців усіх рівнів, то, безумовно, це чесність. Сьогодні, в період суспільно-політичних трансформацій та глобального переосмислення, ця цінність повинна стати фундаментом для всієї країни і для кожного окремого підприємця.

Ми, наприклад, запустили велику кампанію по-справжньому соціального значення "Чесна заправка". Ми публічно і відповідально заявляємо про цінність чесності, що лежить в основі нашого бізнесу, і хочемо цим продемонструвати відповідальне ставлення до своїх клієнтів, до країни.

Ми відкрито говоримо про нашу чесності про сплату податків, яких тільки за 2015 рік ми заплатили в бюджет більше 6 млрд грн., про якість імпортованого нами палива, про точність наливу і закликаємо всіх підприємців наслідувати наш приклад проголосити пріоритетом своєї роботи чесність.

— Ви з урядом працюєте?

Ми союзники в спільній боротьбі з тіньовим ринком нафтопродуктів: в питаннях введення електронного адміністрування ПДВ та акцизних накладних, а також в інших питаннях удосконалення податкового законодавства на паливному ринку. Ми за чесні і рівні умови ведення бізнесу для всіх гравців ринку на основі добросовісної конкуренції.

— Чи виникають у вас конфлікти з місцевою владою або з владою на місцях і в регіонах?

Місцева влада нас вітає. Зараз кожне село і місто, крім додаткових робочих місць на наших АЗК, за рахунок сплати роздрібного акцизу до місцевих бюджетів отримує чималі кошти, які може використовувати на розвиток інфраструктури, будівництво дитсадків і т.д.

— Роздрібний ринок нафтопродуктів в країні вже сформований?

Я думаю, що, в цілому, так, процес завершується і ринок чітко розділився на гравців з якісними продуктами і неякісними. Споживач віддає собі звіт: якщо він заправляється дешевим і неякісним паливом, то приймає і всі ризики.

— У минулому році експерти оцінювали частку тіньового ринку нафтопродуктів в 25%. Чи змінився цей показник за рік і в який бік?

Точно прорахувати частку тіньового ринку досить складно, так як це поняття комплексне. Експерти сьогодні називають частку в 20-25%.

За рахунок зменшення імпорту компонентів (використовуваних недобросовісними гравцями ринку для змішування бензину і створення так званої бодяги. Авт.) Видно, що тіньовий сектор стиснувся, але серйозних змін ми очікуємо в II кварталі, так як адміністрування акцизного збору запустили тільки з 1 квітня.

Але в цьому році на ринку з'явилася нова проблема несплата збору з роздрібного обороту підакцизних товарів. Ми вказували уряду на поспішність введення цього податку, і час показав, що це дійсно не зовсім вдале рішення.

І сьогодні ми бачимо, що ринок курсує в тінь. Найбільш показово це на ринку скрапленого газу, де, за оцінками експертів, повз каси (без сплати роздрібного податку) проходять близько 40% операцій. Цей процес набирає обертів і в торгівлі світлими нафтопродуктами бензином і дизельним паливом.

Заправок "ОККО" вже майже 400. Як вам вдається працювати настільки динамічно при перманентному зростанні вартості палива і катастрофічному падінні доходів населення країни?

Зараз ми не так швидко розвиваємося. Якщо в попередні роки будували бувало до 60 заправок на рік, то нині близько 10. Я б назвав сьогоднішній процес якісним ростом ми працюємо над поліпшенням обслуговування і комплексністю сервісів.

— Кажуть, що реалізація кави і їжі на заправках прибутковіша, ніж продаж бензину. Правда?

Цей сегмент постійно зростає. У європейських країнах, наприклад, він досягає 30% дохідної складової АЗС. У нас цей показник в два рази менший. Але це теж добре.

— Скільки ви плануєте відкрити заправок в 2016 р.?

У цьому році ми вже відкрили шість заправок. І якщо до кінця року відкриємо ще три-чотири комплекси, буде непогано.

— У порівнянні з іншими вашими бізнесами, паливний прибутковіший?

Він найстабільніший.

У скільки ви оцінюєте мережу "ОККО"?

З урахуванням бойових дій на сході країни, думаю, це несвоєчасне питання. Але якщо підсумувати інвестиції, які ми залучили для будівництва своєї мережі, це в цілому $ 500 млн.

— У вас є великий європейський інвестор. Вам це дає відчуття захищеності бізнесу?

У нас не виникало якихось потреб захищатися.

— Ви замислювалися про політичну кар'єру?

Замислювався. І зрозумів, що це не моє.

— Припустимо, що ви — політик. Що насамперед ви б зробили або які три кроки потрібно зробити, щоб щось змінити на краще?

Я б зробив все, щоб зупинити війну і подолати системну корупцію. Потім потрібно разом з громадянським суспільством сформувати ідеологію: куди ми йдемо, яке суспільство будуємо.

Я б бачив в основі ідеології побудову суспільства рівних можливостей, тобто бізнес-орієнтованого суспільства, це коли кожна людина здатна мислити, творити, креативити категоріями бізнесу.

Ми повинні піти від рудиментарних уявлень про суспільство часів розвиненого соціалізму. Вважаю, що такі явища колосально стримують наш розвиток.

У суспільстві має бути розуміння, чого ми хочемо досягти через 10, 20 і 50 років у своєму розвитку. І все це потрібно будувати виключно на чесній основі, без політичних маніпуляцій.

Ми часто вимагаємо чесних відносин, наприклад, від чиновників, тим не менш не культивуємо цю чесність в надрах суспільства. Як кажуть, кожен народ має той уряд, на який заслуговує. Тому суспільство має трансформуватися в своїй основі.

— Які закони ви для себе сформували на основі життєвих уроків?

Я десь читав, що добре ці закони взяти і розвісити у себе в кабінеті, щоб їх не забувати. Я ще не дійшов до цього. Як тільки сформулюю, напишу, розвішу, запрошу вас. А ви подивитеся і почитаєте. Чесно кажучи, їх досить багато.

— Як любитель гір, свою гору мрії ви вже підкорили?

Для мене це образна мета. У кожної людини в житті повинен бути свій Еверест. І необов'язково він повинен бути підкорений. Адже щастя в дорозі.

Ваше місто Львів чи Київ?

Частина мене живе у Львові, частина в Києві, в моєму розумінні, я людина світу. У своїй свідомості я не припускаю якихось рамок, я будую свою активність навколо стрижневої детермінанти.


ДОСЬЄ БІЗНЕСу

Віталій Антонов, голова наглядової ради "Концерну Галнафтогаз" (мережа АЗК "ОККО").

Народився: 12 декабря 1962 року, м.Стрий, Львівська обл.

Освіта: Тернопільський фінансово-економічний інститут, факультет "Фінанси та кредит" (1988 р, з відзнакою). Кандидат економічних наук.

Кар'єра: з 1981 р електрогазозварник центральних ремонтних майстерень (м.Стрий);

1988-1990 рр. очолює альпіністський клуб "Карпати", 1990-1992 рр. начальник Львівської обласної рятувальної служби;

з 1992 р директор ПП "Карат"; з 1995 року президент ВАТ "Галнафтогаз";

в 2001 р приступає до створення мережі автозаправних комплексів "ОККО", власником якої є "Концерн Галнафтогаз";

2003-2005 рр. позаштатний радник голови Львівської облдержадміністрації з питань зовнішньоекономічних відносин;

з 2004 р президент "Універсальної інвестиційної групи" і голова наглядової ради ВАТ "Концерн Галнафтогаз";

з 2006 р член наглядової ради ВАТ "Концерн Хлібпром";

з 2008 р голова наглядової ради ВАТ "Страхова компанія Універсальна;

2008 виступив одним із співзасновників Львівської Бізнес-школи Українського Католицького Університету;

2009-2010 рр. член Ради інвесторів при Кабміні; з 2010 року член наглядової ради Львівського агентства із залучення інвестицій "ЛьвівІнвест".

З 1999 р є Почесним консулом Литовської Республіки у Львові та Львівській області, а з 2007 р Генеральним Почесним консулом Литовської Республіки у Львові.

Захоплення: кандидат в майстри спорту з альпінізму і скелелазіння.

Поділитись