Кабмін «попіарився» на бензиновому питанні
02.11.2006

Кабмін «попіарився» на бензиновому питанні

Уряд Януковича вирішив використовувати падіння світових цін на нафтопродукти для поліпшення свого іміджу. Вчора Кабінет Міністрів оголосив про те, що домовився з нафтотрейдерами про чергове зниження цін на бензин. «Ми їх закликали до порядності», - заявив перший віце-прем'єр Микола Азаров ....


Як повідомив віце-прем'єр Андрій Клюєв, протягом десяти днів цифри на стелах автозаправок потішать автомобілістів: бензин марки А-95 подешевшає з нинішніх 4,10 до 3,65 грн. за літр, дизельне паливо - з 3,95 до 3,60 грн./літр. «Відповідно, будуть перераховані ціни на інші бензини», - сказав Клюєв. У пам'яті продавців нафтопродуктів ще свіжа недавня домовленість з урядом про зниження цін на бензин А-95 до 4,10 грн./л, А-80 - до 3,80 грн./л і ДП - до 3,95 грн./л .

Ще до початку вчорашніх переговорів прем'єр-міністр Віктор Янукович був впевнений в успішності їх завершення: «Я вважаю, що сьогодні буде досягнута чергова домовленість з нафтопереробниками про чергове зниження ціни на нафту і нафтопродукти». Іншого, за словами першого віце-прем'єра, міністра фінансів Миколи Азарова, і бути не могло, враховуючи світові цінові тенденції на нафту. «На наше велике задоволення, ціна на нафту на міжнародних ринках взагалі знижується», - зазначив він.

Андрій Клюєв зауважив, що згадану домовленість жодним чином не слід розглядати як прояв державного регулювання ринку нафтопродуктів. Нафтотрейдери, за його словами, самі вийшли з ініціативою про зниження цін.

У компанії «Концерн Галнафтогаз» (Львів), яка володіє мережею з більш ніж 200 АЗС по всій Україні і продає на них нафтопродукти виробництва Мажейк'яйського НПЗ (Литва), пояснюють, що здешевлення бензину в нинішніх умовах цілком логічне. Крім того, що на зиму ціни на нього завжди сезонно знижуються. «Це просто світова тенденція. Падають ціни в світі, відповідно, в Україні також. Ми в переробників більш дешеве закуповуємо, отже, відпускна ціна також поступово знижується», - сказав прес-секретар «Галнафтогазу» Олесь Пограничний.

Уряд розраховує за рахунок здешевлення нафтопродуктів домогтися зниження цін на товари народного споживання. «На наступному тижні - ціна на товари народного споживання», - попередив Янукович. У планах Кабміну - щоб у споживчих товарів була «прив'язка» не тільки до подорожчання нафтопродуктів, енергоносіїв, вартості вантажних перевезень, а й до їх здешевлення. «У нас дуже здорово навчилися в зв'язку з підвищенням ціни, припустимо, на бензин, підвищувати ціни на товари народного споживання, в т.ч. і на хліб. Це наші пекарі дуже швидко навчилися», - зазначає Азаров.

Міністр економіки Володимир Макуха повідомив, що вже підрахував, що в першу чергу в Україні мала б знизитися вартість перевезень, в т.ч. і на маршрутних таксі.

Але ось з хлібом навряд вийде так, як задумав Кабмін. Леонід Козаченко, президент Української Аграрної Конфедерації, заявив «Делу», що в ціноутворенні на хліб вартість нафтопродуктів не найважливіший фактор. Тому ніякого здешевлення хліба в Україні не передбачається: «Ціна на пшеницю стрімко зростає. Якщо ми говоримо про хліб, то це один оборот капіталу в рік, і ніхто не буде реагувати на такі зміни - сьогодні ціна бензину така, завтра інша. Ринок не може орієнтуватися на тимчасову зміну ціни на пальне ». За його словами, задумка уряду про зниження ціни на хліб вдасться лише за умови, якщо він, уряд, буде гарантувати, що за рахунок бюджетних грошей буде тримати такі ціни хоча б протягом року. «Тоді можна говорити, що ціна на хліб не зростатиме або зростання буде таким стрімким», - сказав він.

Поділитись