Компаній позбавлять пільг. Лондонська фондова біржа посилить вимоги до претендентів на IPO
25.06.2007

Компаній позбавлять пільг. Лондонська фондова біржа посилить вимоги до претендентів на IPO

Вітчизняні підприємства, що будують плани з продажу своїх акцій в Великобританії, почали готуватися до роботи за новими правилами. Минулого тижня стало відомо про плани Лондонської фондової біржі (LSE) посилити вимоги до іноземців, що бажають здійснювати на ній розміщення своїх акцій.

Прийдешні нововведення сьогодні відшліфовуються Управлінням з фінансового регулювання і нагляду Великобританії (Financial Services Authority) спільно з Лондонською біржею - британці вважають несправедливим і ризиковим те, що до місцевих компаніям LSE зараз висуває суворіші вимоги, ніж до іноземних. "На сьогоднішній день доопрацьовуються зміни до діючих правил, і, гадаю, вони почнуть застосовуватися восени-взимку-2007. У той же час, думаю, буде передбачено перехідний період - для компаній, які зараз перебувають на останній стадії підготовки IPO (первинне публічне розміщення акцій), буде зроблено виняток, і в нинішньому році їм дозволять провести розміщення ще за старими правилами", - повідомив фінансовий директор і партнер британської компанії Baker Tilly Кевін Денхам. За словами експертів, нові вимоги повинні застосовуватися лише до компаній, що здійснюють повторні IPO (а не перші виходи). "У деяких випадках підприємства країн СНД, які виходили на Лондонську біржу, могли пом'якшити деякі вимоги до лістингу, наприклад, надавати аудійовану звітність не за три, а за два роки або не дотримуватися вимоги про те, щоб кількість акцій у вільному обігу була не менше 25%. Загальний сенс змін полягає у скасуванні цих винятків. Також до компаній, які виходять на біржу, можуть висуватися суворі вимоги щодо побудови управління, такі як наявність корпоративного кодексу, незалежних директорів і так далі ", - конкретизував для "ДС" аналітик зі стратегії аналітичного відділу компанії "Трійка Діалог Україна" Максим Бугрій.

Втім, фахівці не вважають плановане посилення трагедією. Очікується, що компанії, які позбудуться звичних поблажок на Лондонській фондовій біржі, зможуть переорієнтуватися на більш лояльні майданчики - такі, наприклад, як Варшавська або Московська фондова біржі. У Західній Європі своїм лібералізмом славляться дві біржі. "Серед основних альтернатив існує більш гнучкий майданчик AIM (Лондон) або неорганізований ринок у Франкфурті. Їх переваги - швидкість і більш низькі витрати на залучення акціонерного капіталу. До недоліків я б відніс те, що там набагато важче залучити конкретних інвесторів, дрібніший масштаб, низька капіталізація і ліквідність", - пояснив "ДС" пан Бугрій.

На сьогоднішній день лише одна українська компанії виходила з повторним IPO: в 2006 р. концерн "Галнафтогаз" дорозмістив 5% своїх акцій. Однак фахівці вважають, що з часом такого роду операції стануть більш популярними серед вітчизняних підприємств. "Чим більше вони будуть робити первинні публічні розміщення, тим більше може з'явитися і вторинних. Коли через два-три роки наші компанії вийдуть на новий рівень, їх вартість істотно зросте і з'явиться необхідність залучення нових ресурсів для більш амбіційних інвестиційних програм", - розповів " ДС "директор інвестиційно-банківського департаменту ІК Concorde Capital Віталій Струков. Фахівці впевнені, що до кінця поточного року буде проведено відразу кілька розміщень акцій наших компаній на зовнішніх ринках. За оцінкою Baker Tilly Ukraine, в 2007 р. загальний обсяг IPO вітчизняних підприємств може скласти $3-3,5 млрд.

Поділитись