Світові біржі українському бензину не указ
20.11.2006

Світові біржі українському бензину не указ

У п'ятницю ціна нафти на світових ринках впала до $56,26 за барель. При збереженні падаючого тренду, український ринок може відреагувати на це падіння не раніше ніж через місяць. У п'ятницю минулого тижня ціна на нафту на світових ринках впала. Це стало рекордним за рік зниженням ціни. Падіння світових цін на нафту відбувається протягом останніх трьох місяців. "У серпні ціна на нафту була в районі $75 за барель, сьогодні вона знаходиться в районі $55-56", - говорить аналітик компанії "Міленіум Капітал" Юрій Алексєєнко. За його словами, падіння цін обумовлене істотною перевагою пропозиції над попитом, що в свою чергу є результатом збільшення квот країнами, які видобувають нафту, в першій половині 2006 року. "Зараз величезний вплив справляє сезонний фактор. Парадоксально, але в переддень зими попит істотно падає", - говорить Алексєєнко. За його словами, сьогодні ціни повернулися до того рівня, який був у середині 2005 року.

"Я б назвав це стабілізацією ціни, якщо уважно подивитися на динаміку цін. Поки що не йдеться про те, що вони катастрофічно падають", - говорить виконавчий директор аналітичної компанії UPECO Сергій Куюн. У той же час, український ринок динамічно реагує на зміну цін на міжнародних ринках. Якщо світові ціни на нафту за три місяці знизилися на 27%, то вартість бензину в Україні в середньому впала на 21%. "Слід визнати, що кореляція цін бензину з ціною нафти при подорожчанні - трохи швидша, ніж при падінні", - відзначає Куюн.

"Це пов'язано з певною інертністю українського ринку. Компанії, купуючи партію бензину, встановлюють ціну продажу, виходячи з певної рентабельності. Тому, поки партії раніше закупленого бензину не будуть розпродані, ціни на заправках змінюватися не будуть. Зазвичай, часовий лаг становить 3-4 тижні", - говорить Ігор Майстренко, керівник представництва "Мажейкю Нафта" в Україні.

В Україні ринок менш мінливий через порядок проведення біржових торгів. "На біржах торги йдуть кожен день, а нафтопереробні компанії в Україні купують нафту в кінці місяця, формуючи її вартість на наступний місяць", - говорить начальник прес-служби групи "Континіум" Віктор Леуш. Тому ціни можуть змінитися приблизно через місяць. За словами Леуш, Нью-Йоркська біржа є індикатором ринку, однак прямої залежності з українським ринком не існує. "Існує кон'юнктура ринку, яка визначає ціну в Україні", - говорить він.

Втім, якщо протягом останніх двох тижнів середня вартість бензину найбільш ходових марок в Україні знизилася, то ціни високооктанового бензину преміум-класу залишилися на колишньому рівні. Учасники ринку пояснюють таку тенденцію тим, що формування ціни "преміум" бензину відбувається за іншими принципами. "98 бензин - це нафтопродукт, якого продається не дуже багато. Він не створює погоду на ринку. Тому на високооктанові бензини не впливає ринкова ситуація", - говорить Леуш.

"Бензин з октановим числом вище 95-ти в Україні порівняно не популярний, а обсяг партії при його покупці не відрізняється від інших марок. Через меншу оборотність, ціни на високооктанові бензини ще більш інертні", - вважає Ігор Майстренко. "На цьому ринку ціна формується за принципом преміум-сегмента. Це те ж саме, що піти в елітний ресторан. Там платять завжди більше", - говорить прес-секретар концерну "Галнафтогаз" Олесь Пограничний. Він стверджує, що за останні тиждень-два ціна на високооктановий бензин також знизилася, але всього на 15-20 копійок. "Це для того, щоб не було разючого розриву в першій цифрі - там 3, а там 5 грн.", - зізнається Пограничний.

Поділитись