Нафтотрейдери збільшили маржу
23.07.2009

Нафтотрейдери збільшили маржу

Ціни на нафтопродукти на українських АЗС знижуються менше, ніж на світових ринках. Так, бензин А-95 з 16 червня (пік вартості) по 2 липня подешевшав в Європі на 16,6% (з $728 до $607 за тонну, Середземномор'я). На вітчизняних заправках з 7 липня (початок зниження ціни) по сьогоднішній день бензин подешевшав лише на 4% (з 7,05 до 6,75 грн за літр). Навіть з урахуванням кореляції цін на світових і вітчизняних ринках, а також наявності інших витрат в структурі собівартості продукції пальне в Україні мало подешевшати більш значно. «Ціна бензину, щонайменше, повинна становити 6,65 грн за літр », - підрахував аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

З урахуванням того, що ціни на нафтопродукти на світових ринках і в українському роздрібі знижувалися нерівномірно, рентабельність торгівлі бензином зросла. За оцінками UPECO, чиста маржа на літрі бензину зросла приблизно з 60 копійок до 0,9-1 грн.

В очікуванні зростання

Самі нафтотрейдери впевнені, що бензин подешевшав в достатній мірі. «З урахуванням всіх транспортних витрат, стрибків нафти, тимчасових відстрочок, таке зниження цілком закономірне», - вважає начальник центру громадських зв'язків «Лукойл-Україна» Валерій Рясик. Крім того, нафтотрейдери звертають увагу, що ціни на нафтопродукти у світі вже почали зростати. За даними консалтингової компанії «А-95», у другій декаді липня ціни на бензин піднялися до $610. Цей стрибок зупинив падіння цін в українському роздрібі.

«Якщо ми будемо продавати пальне за ціною, яка була три тижні тому, то ми не зможемо закупити потрібні нам обсяги нафтопродуктів зараз», - стверджує прес-секретар концерну «Галнафтогаз» (мережа АЗС «ОККО») Олесь Пограничний.

У всьому винен «Приват»

Крім того, в «Галнафтогазі» підкреслили, що «в умовах ринку, на якому частина компаній демпінгує, рентабельність і так мінімальна». Директор «А-95» Сергій Куюн уточнив, що в даному випадку маються на увазі мережі АЗС, підконтрольні групі «Приват». «Маючи доступ до дешевої української нафти, вони можуть дозволити собі тримати ціну на 30-40 коп. нижчою, ніж інші. Тому скільки б інші нафтотрейдери не знижували ціни, заправки «Привату» все одно можуть знизити більше, що вони і роблять», - зазначив експерт. Так, за станом на 21 липня бензин А-95 на заправках «АВІАС» і «Укрнафта» коштував 6,4 грн за літр.

Однак Олександр Сіренко вважає, що передумови для подальшого зниження цін на бензин все-таки існують. Так, за його даними, за 20 днів липня на територію України було ввезено близько 90,5 тис. тонн бензину, з яких близько 60% - А-95. Крім того, українські НПЗ і ГПЗ в цьому місяці мають намір збільшити переробку нафти на 25% в порівнянні з попереднім місяцем - до 900 тис. тонн. «З огляду на зниження обсягів експорту нафтопродуктів, це все призведе до надлишку пропозиції на ринку і зниження цін», - вважає експерт.

Поділитись