Ціни на бензин пішли вгору
18.04.2006

Ціни на бензин пішли вгору

Після піврічної стабільності ціни на нафтопродукти почали повзти вгору. За останній тиждень, з 10 по 17 квітня, бензин А-95 на автозаправних станціях подорожчав в середньому на 3 коп./л, а дизпаливо - на 4 коп./л. Компанії пов'язують цю тенденцію з ростом цін на нафту на міжнародних біржах, а експерти прогнозують подальше подорожчання пального, яке може досягти 10% до кінця весни.

Ціни на бензин і дизпаливо на заправках в деяких областях почали підвищуватися ще в першій декаді квітня - в середньому на 1 коп./л. Але на минулому тижні зростання цін прискорилося. Зокрема, за даними консалтингової компанії UPECO, з 10 по 17 квітня бензин А-95 подорожчав в 14 регіонах, а його середня ціна досягла 3,82 грн./л. Ціни на дизельне пальне зросли в 16 регіонах в середньому до 3,53 грн./л. Найбільш стрімке зростання на бензин А-95 було зафіксоване в Рівненській області - на 9 коп./л за сім днів, а на дизпаливо в Вінницькій області - на 15 коп./л. Дорожчали також і інші марки бензину.

Представники нафтових компаній повідомили "Еі", що зростання цін пов'язане з тенденціями міжнародного ринку, а також із сезонним збільшенням попиту на пальне. Начальник центру громадських зв'язків компанії "Лукойл-Україна" Валерій Рясик повідомив, що ціни на бензин ростуть в зв'язку з подорожчанням нафти на світових ринках (вчора на лондонській біржі ціна цієї сировини досягла нового історичного максимуму - $71,40 за баррель.- авт.). Олесь Пограничний, прес-секретар "Концерну Галнафтогаз" (більше 180 АЗС в Україні) додав, що на зростання цін вплинуло також збільшення Росією експортного мита на нафту до рекордних $186,4 за 1 т. "І нафтопереробні заводи, і імпортери підвищили відпускні ціни", - сказав він.

Пан Пограничний додав, що ринок відчув подорожчання нафти ще в березні, коли почали рости гуртові ціни, а роздрібний ринок відреагував на ці тенденції з запізненням. "Коли запаси пального на нафтобазах (за старими цінами - авт.) підійшли до кінця, довелося підвищувати ціни на АЗС", - сказав він. Нагадаємо, великогуртові ціни на нафтопродукти з початку року зросли більш ніж на 16%, враховуючи, що зростання почалося в березні.

Нафтовики стверджують, що ринок не відчуває дефіциту пального. Заступник директора департаменту з реклами та зв'язків з громадськістю ТОВ "ТНК-ВР Україна" Ірина Ковальчук уточнила, що в Україні сформовані запаси нафтопродуктів і на ринок постійно надходить імпорт, обсяги якого далі будуть тільки збільшуватися: "Запасів нафтопродуктів - в якості стабілізуючого фактора - вистачить на найближчі кілька тижнів, а далі ціна на НПЗ і АЗС буде залежати від того, скільки буде коштувати для України російська нафта і імпортні нафтопродукти".

Експерти згодні з тим, що ринок пального стабільний, хоча пальне продовжить дорожчати. "Кризи - як в минулому році - чекати не слід", - вважає виконавчий директор консалтингової компанії UPECO Сергій Куюн. Директор НТЦ "Психея" (консалтинг в сфері паливно-енергетичного комплексу) Сергій Сапегін вважає, що можна очікувати підвищення цін на пальне і в роздробі, і в опті на 10%, якщо ціни на нафту перестануть рости. За словами пана Куюна, величина подорожчання може бути і меншим, але вона залежить від великих роздрібних операторів. "Якщо вони вирішать зменшити свою маржу, щоб не допустити зниження попиту як в серпні 2005 р, то пальне подорожчає значно менше (ніж 10% .- авт.)", - вважає він. На думку Сергія Куюна, зростання цін слід очікувати в травні, коли повністю закінчаться запаси пального за старими цінами.

Поділитись