Інвестиційна компанія (ІК) "Concorde Capital" провела комплексне дослідження сфери корпоративного управління. Компанією оцінювалася прозорість фінансової звітності та розкриття інформації, відносини з інвесторами (в тому числі доступність менеджменту, публічність), ставлення до міноритарних акціонерів (у тому числі ризик розмиття) і стратегічні ризики (в тому числі наявність корпоративних конфліктів, ризик неоптимальних бізнес- рішень). Кожна компанія могла набрати від -11,5 до 11 балів, однак середній бал по рейтингу склав 1,5.
Як повідомили ЛІГАБізнесІнформ в ІК, половина аналізованих компаній отримала рейтинг "P" (Poor). Лише 7 компаній з рейтингу отримали оцінку "Q", тобто в більшій чи меншій мірі відповідали стандартам в сфері корпоративного управління.
Компанії з сектору споживчих товарів отримали в рейтингу найбільші бали, що в підсумку забезпечило цьому сектору лідируючі позиції із середнім балом 7,1. Виробник цукру "Астарта" і будівельна компанія "XXI Століття" отримали найвищий бал 11,0. Розміщення акцій на фондових біржах в Лондоні і Варшаві, а також підтримка лістингу принесли їм високі позиції в рейтингу. Високі бали в цьому секторі отримали також виробники пива пивзавод "Славутич" (8,5) і "Sun Interbrew" (раніше "Рогань") (5,0), цьому сприяло входження компаній до складу великих міжнародних холдингів.
Фінансовий сектор зайняв друге місце в рейтингу, середній бал по сектору склав 5,9. За винятком "Укрсоцбанку" з оцінкою 6,5 бала, в рейтинг увійшли середні місцеві банки, такі як банк "Форум" (9,0), "Мегабанк" (6,0), "Укргазбанк" (5,0) і " Родовід Банк "(5,0). "Райффайзен Банк Аваль" хоча і отримав високий бал (6,0), однак не виправдав очікувань щодо investor relations.
Нафтогазовий сектор був широко представлений в рейтингу корпоративного управління. Цей сектор із середнім балом 4,3 слідує з невеликим відривом за фінансовим. Тут можна виділити дві групи компаній з іноземними власниками і місцевими. Що стосується першої групи, то "Cardinal Recourses" (10,0), "JKX Oil & Gas" (9,0) і "Regal Petroleum" (9,0), що увійшли до неї, отримали високі бали завдяки своїй відкритості перед інвесторами і досвіду проведення IPO. Всі три компанії впроваджують в своєму бізнесі міжнародні стандарти корпоративного управління. Лідер рейтингу концерн "Галнафтогаз" (11,0) є піонером в області залучення іноземного капіталу серед українських компаній і свідомо вибудовує культуру корпоративного управління відповідно до міжнародних стандартів. Нафтопереробні заводи "Херсонський НПЗ" (-8,5) і НПК "Галичина" (-7,5) отримали низькі бали, що негативно вплинуло на загальний бал по сектору.
Гірничо-металургійний сектор отримав найнижчу середню оцінку 1,2. Хоча дві компанії з цього сектора - "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" і "Mittal Steel - Кривий Ріг" - отримали високі бали, 7,5 і 6,5 відповідно. У більшості випадків металургійні компанії, що входять до складу холдингів, неохоче ділилися інформацією і також неактивно взаємодіють з міноритарними акціонерами. У той час як самі холдинги, наприклад холдинг "Метінвест", досить відкриті і прозорі. В даному секторі заслуговують згадки "Харцизький трубний завод" і "Азовсталь", обидві компанії отримали однаковий бал 5,0, за рахунок розвинених investor relations і прозорої звітності. Більшість компаній цього сектору отримали негативні бали.
Однією з причин проведення даного дослідження стало бажання поділитися знаннями і досвідом, висвітлити бізнес-стандарти в сфері корпоративного управління, на які орієнтуються іноземні інвестори. Сподіваємося, це дослідження допоможе інвесторам бути більш поінформованими і приймати більш зважені рішення, - додали в ІК.
В даний рейтинг було включено 118 компаній, що охоплюють всі основні сектори економіки. Відбір компаній грунтувався на можливості інвестувати в акції цих компаній. Дане дослідження призначене для іноземних інвесторів, які вкладають кошти в акції українських компаній.